|
SAVARIA LEGIO, SZOMBATHELY
Bemutatkozás, információk
A Savaria Legio Hagyománykutató, Hagyományőrző és Ismeretterjesztő Egyesület a római kori Savaria emlékeinek, lakóinak, hétköznapjaik és ünnepeik hangulatának megismerését és bemutatását tűzte ki céljául. Az egyesület, nevének megfelelően először a Római Birodalom hadseregének a város történetében betöltött szerepét kutatta.
Magyarország legrégibb, városi joggal rendelkező települését, Savariát feltehetőleg Kr. u. 50- ben alapította Claudius császár, de római hadsereg már jóval korábban, Kr. u. 6-ban vonult át a területén. Valószínűleg az 1. század huszas éveitől állomásozott itt az Apollo isten nevét viselő XV legio (legio XV Apollinaris), melyet Kr. u. 50-ben Carnuntumba (ma: Petronell és Bad Deutsch-Altenburg, Ausztria) helyeztek át. A legio azon katonái, akiknek ekkor járt le a szolgálati idejük, a császártól földet kaptak a felhagyott tábor helyén vagy annak közelében, így letelepítésükkel jött létre az ókori Savaria (colonia Claudia Savariensium). Ezen leszerelt legionariusokból kerültek ki az első városlakók, akik közül a feliratoknak köszönhetően hat "alapító polgárt" név szerint is ismerünk. Valószínűleg az alapításkor állították fel a város határában a tartomány legrégebbi mérföldkövét, amely a római mérföldkövek között egyedülálló módon az új település és Róma távolságát mutatta. A tavaly ősszel előkerült mérföldkő-töredék felirata: A ROM S M P/ DCLXXV (feloldása: a Roma Savaria milia passuum DCLXXV), jelentése: Savaria Rómától 675 mérföldre (1 római mérföld = 1481,5 méter).
A város alapításának emlékezete ösztönözte egyesületünket arra, hogy a kora császárkori legionariust felszerelésével együtt a Savaria Múzeum rendhagyó kiállításán bemutassa. Mai mesterek készítették el eredeti formákat felhasználva az 1. század közepén használt katonai felszerelés másolatát, élethűen megjelenítve a világ első hivatásos hadseregének "csúcstechnikáját". A legionarius támadó fegyverzete hajítógerelyből (pilum), kardból (gladius) és tőrből (pugio) állt, védőfegyverei pedig a pajzs (scutum), a lemezvért (lorica segmentata) és a sisak (cassis vagy galea) voltak. A római hadseregben az egységes felszerelés részét képezte a harcos ruházata - a tunica, a katonakabát (sagum), a szöges bakancs (caligae) és a katonai szolgálat szimbóluma, a veretekkel díszített katonaöv (cingulum militare) -, a személyes csomag, a bőrtáska, mely tartalmazott kést, kanalat, mécsest, kalapácsot, vödröt, edényt és kulacsot, valamint a nehéz málha, azaz szerszámok, karók és kézimalom.
A város alapításán kívül későbbi történetében is szerepet játszott a római katonaság. A Kr. u. 4. század folyamán a császárok többször megfordultak Savariában, amely ekkoriban a polgári helytartó székhelye volt. A városban tartózkodó császárok védelmét szolgálta a "palotalegio" egyik elitalakulata, amelyet állomáshelyéről és fegyverzetéről savariai hajítólándzsásoknak, lanciarii Savarienses-nek neveztek. Az egységben szolgált katonai tribunusként városunk szülöttének, Szent Mártonnak apja.
E-mail: legioxvap@t-online.hu
Web: www.savarialegio.hu
Forrás: http://www.ripapannonica.hu/magyar/hagyomanyorzok.php?id=1
| |