|
Kr. u. 347. január 11-én született Theodosius, római császár2013.01.11. 22:33
Az északnyugat-hispaniai Caucában született, 347. január 11-én. Apja, az előkelő katholikus nagybirtokos Flavius Theodosius, Valentinianus legeredményesebb parancsnoka volt, 369-375 között ő töltötte be a magister equitum tisztét.
375-ben udvari intrikák folytán felségsértésért kivégezték. Az ifjabb Theodosius apja mellett harcolt Britanniában, majd az alamannok és a szarmaták ellen. 374-375-ben Moesia Prima duxa volt.
Apja halálát követően hispániai birtokaira vonult vissza. 375-ben Gratianus főparancsnokká, magister militummá nevezte ki. - Mélyen katholikus érzésű volt, de csak 380 nyarán keresztelkedett meg. Császári neve D(OMINUS) N(OSTER) FLAVIUS THEODOSIUS P(IUS) F(ELIX) AUG(USTUS) volt.
Halála után a katholikus egyház a Magnus, „Nagy” névvel illette.
Értékelése
Theodosiust szokták „Nagy”-ként is emlegetni. Először a 451. évi chalcedoni zsinat nevezte őt így, és az egyház szempontjából ez az ítélet helyénvaló is, hiszen ő juttatta diadalra a katholikus hitet.
A történészek viszont nem osztják maradéktalanul az egyházi véleményt. Nemcsak azért, mert üldözte a más hitűeket, akik a birodalma keleti felében ráadásul nem is kisebbségben, hanem többségben voltak, így tehát az is vitatható, hogy mennyiben szolgálta egyáltalán alattvalói érdekeit - hanem azért is, mert nem volt maradéktalanul szuverén személyiség. Keleti birodalomrészében erős uralkodó volt, még egyházi kérdésekben is övé volt a döntő szó, Nyugaton azonban bizonytalan. Félt Ambrosiustól. Emiatt élete utolsó éveiben a milánói püspök kinyújtott kezeként működött.
Erőszakkal, sok véres áldozattal egységes vallást teremtett az egész birodalomban, mert úgy vélte, ez a módja annak, hogy kizárja a súrlódásokat és összeütközéseket. Hogy ebben mekkorát tévedett, azt az elkövetkező évszázadok katholicizmuson belüli vitái és meghasonlásai fogják majd megmutatni.
Az egyedül igaznak vélt vallás diadalra juttatásával egy új kultúra megteremtéséhez is jelentősen hozzájárult, azt sem szabad azonban elfelejtenünk, hogy közben elpusztított egy másik kultúrát. Ellentmondásos szerepével együtt is azonban a jelentős római császárok közé tartozott, aki egy nehéz korszakban, sok kihívás közepette is képes volt egyedül kormányozni a birodalmat.
Forrás: http://www.romaikor.hu/romaiak_tortenete/uralkodok_es_hadvezerek/kesoi_csaszarkor/theodosius/theodosius_elete/theodosius_
| |